Żbik w paskach |
Pierwszą osobą która trafiła na ślad Żbika w odcinkach był Marek Misiora, autor "Bibiligrafii polskiego komiksu 1945-1989". To właśnie od niego dowiedzialem się, że w 1968 roku w "Wieczorze Wrocławia" ukazały się dwa odcinki przygód kapitana Zbika.
W pierwszym odcinku noszącym tytuł "Pięć błękitnych goździków" ("Wieczór Wrocławia", nr 9-39/1968) prowadzący śledztwo kapitan nie jest jeszcze nazywany z imienia i nazwiska. I tak prawdę mówiąc nie jest jeszcze podobny do tego Żbika którego znamy z następnych zeszytów. Dopiero w drugim odcinku pt. "Dziękuję kapitanie" ("Wieczór Wrocławia", nr 182-212/1968) pada nazwisko - Zbik. Jak widać doczekaliśmy się wydania w formie zeszytu tylko drugiego odcinka przygód kapitana Żbika, który został wydany pod tym samym tytułem (Dziękuję kapitanie). Każdy z zamieszczonych w "Wieczorze Wrocławia" odcinków składał się z 30-tu, w większości trzykadrowych, pasków. Autorem tekstów jest znany nam Władysław Krupka, scenarzysta kilkudziesięciu "kolorowych zeszytów". Natomiast całość ilustrował także znany nam rysownik - Zbigniew Sobala.
Po ponad pięciu miesiącach od ukazania się na mojej stronie powyższych informacji Nieformalne Zrzeszenie Fanów Komiksu wydało zeszyt noszący tytuł "Pięć błękitnych goździków".
SENSACJA w Poznaniu! W numerze "Bezpłatnego Tygodnika Poznańskiego" z 1 września 2003 r., po 21 latach przerwy, ukazały się nowe przygody kapitana Żbika!!! Scenariusz 26-odcinkowej historii napisał sam mistrz Władysław Krupka, a ilustracje wykonał zasłużony dla kultowej serii Bogusław Polch. Bogusław Polch tusz, kolor, liternictwo, korekta; Wojciech Bem ołówek. Tematem opowieci zatytułowanej "Gdzie jest 'Wybrzeże w Pourville?" jest kradzież obrazu Claude Moneta z poznańskiego muzeum. Główny bohater pojawi się (w randze pułkownika) jako członek zespołu powołanego do odzyskania arcydzieła.
6 lutego 2004 r. "Bezpłatny Tygodnik Poznański" zakończył druk pierwszego po ponadwudziestoletniej przerwie odcinka przygód kapitana Żbika. Publikację historii zatytułowanej "Gdzie jest Wybrzeże w Pourville" rozpoczęto 1 września ubiegłego roku i kontynuowano bez przerw w następnych 23 numerach tygodnika (a zapowiadano 26 odcinków). Scenariusz napisał Władysław Krupka, rysował Bogusław Polch.
W numerze "Bezpłatnego Tygodnika Poznańskiego" z 1 września 2003 r., po dwudziestu jeden latach przerwy, ukazały się nowe przygody kapitana Żbika. Scenariusz napisał Władysław Krupka, a rysunki wykonal zasłużony dla kultowej serii Bogusław Polch. Tematem opowieści zatytułowanej "Gdzie jest 'Wybrzeże w Pourville?" jest kradzież obrazu Claude Moneta z poznańskiego muzeum. Główny bohater pojawil się - w randze pułkownika - jako członek zespołu powołanego do odzyskania arcydzieła. Wraz z pierwszym odcinkiem komiksu opublikowano obszerny artykuł "Powrót kapitana Żbika" podpisany pseudonimem kra.
Z zapowiedzianych 26 odcinkow, ukazalo sie 24. Ostatni odcinek zostal opublikowany 6 lutego 2004 r.
|