Wstecz

Żbik w paskach


Pierwszą osobą która trafiła na ślad Żbika w odcinkach był Marek Misiora, autor "Bibiligrafii polskiego komiksu 1945-1989". To właśnie od niego dowiedzialem się, że w 1968 roku w "Wieczorze Wrocławia" ukazały się dwa odcinki przygód kapitana Zbika.

W pierwszym odcinku noszącym tytuł "Pięć błękitnych goździków" ("Wieczór Wrocławia", nr 9-39/1968) prowadzący śledztwo kapitan nie jest jeszcze nazywany z imienia i nazwiska. I tak prawdę mówiąc nie jest jeszcze podobny do tego Żbika którego znamy z następnych zeszytów. Dopiero w drugim odcinku pt. "Dziękuję kapitanie" ("Wieczór Wrocławia", nr 182-212/1968) pada nazwisko - Zbik. Jak widać doczekaliśmy się wydania w formie zeszytu tylko drugiego odcinka przygód kapitana Żbika, który został wydany pod tym samym tytułem (Dziękuję kapitanie). Każdy z zamieszczonych w "Wieczorze Wrocławia" odcinków składał się z 30-tu, w większości trzykadrowych, pasków. Autorem tekstów jest znany nam Władysław Krupka, scenarzysta kilkudziesięciu "kolorowych zeszytów". Natomiast całość ilustrował także znany nam rysownik - Zbigniew Sobala.

Pięć błękitnych goździków

Po ponad pięciu miesiącach od ukazania się na mojej stronie powyższych informacji Nieformalne Zrzeszenie Fanów Komiksu wydało zeszyt noszący tytuł "Pięć błękitnych goździków".

Pięć błękitnych goździków

SENSACJA w Poznaniu! W numerze "Bezpłatnego Tygodnika Poznańskiego" z 1 września 2003 r., po 21 latach przerwy, ukazały się nowe przygody kapitana Żbika!!! Scenariusz 26-odcinkowej historii napisał sam mistrz Władysław Krupka, a ilustracje wykonał zasłużony dla kultowej serii Bogusław Polch. Bogusław Polch tusz, kolor, liternictwo, korekta; Wojciech Bem ołówek. Tematem opowieœci zatytułowanej "Gdzie jest 'Wybrzeże w Pourville?" jest kradzież obrazu Claude Moneta z poznańskiego muzeum. Główny bohater pojawi się (w randze pułkownika) jako członek zespołu powołanego do odzyskania arcydzieła.

6 lutego 2004 r. "Bezpłatny Tygodnik Poznański" zakończył druk pierwszego po ponadwudziestoletniej przerwie odcinka przygód kapitana Żbika. Publikację historii zatytułowanej "Gdzie jest Wybrzeże w Pourville" rozpoczęto 1 września ubiegłego roku i kontynuowano bez przerw w następnych 23 numerach tygodnika (a zapowiadano 26 odcinków). Scenariusz napisał Władysław Krupka, rysował Bogusław Polch. W numerze "Bezpłatnego Tygodnika Poznańskiego" z 1 września 2003 r., po dwudziestu jeden latach przerwy, ukazały się nowe przygody kapitana Żbika. Scenariusz napisał Władysław Krupka, a rysunki wykonal zasłużony dla kultowej serii Bogusław Polch. Tematem opowieści zatytułowanej "Gdzie jest 'Wybrzeże w Pourville?" jest kradzież obrazu Claude Moneta z poznańskiego muzeum. Główny bohater pojawil się - w randze pułkownika - jako członek zespołu powołanego do odzyskania arcydzieła. Wraz z pierwszym odcinkiem komiksu opublikowano obszerny artykuł "Powrót kapitana Żbika" podpisany pseudonimem kra. Z zapowiedzianych 26 odcinkow, ukazalo sie 24. Ostatni odcinek zostal opublikowany 6 lutego 2004 r.