Wstecz

"Pięć błękitnych goździków"


Czekaliśmy na tę chwilę długich 19 lat! Teraz dzięki Nieformalnemu Stowarzyszeniu Fanów Komiksu możemy przeczytać nigdy nie publikowane w formie zeszytu przygody kapitana Żbika.

Pięć błękitnych goździków

Po ponad pięciu miesiącach od ukazania się na mojej stronie informacji na temat Żbika w paskach Nieformalne Zrzeszenie Fanów Komiksu wydało zeszyt noszący tytuł Pięć błękitnych goździków. Zawiera on właśnie dwa epizody przygód kapitana Zbika, które publikowane były w "Wieczorze Wrocławia" w 1968 roku, tj. "Pięć błękitnych goździków" oraz "Dziękuję kapitanie". Udział w tym wydawnictwie wzięli między innymi Przemek Truściński, który narysował okładkę oraz Robert Adler, który narysował na podstawie scenariusza Docenta historyjkę z cyklu "Za ofiarność i odwagę". Ponadto znany krytyk Adam Rusek napisał, tak przynajmniej mi się zdaje, list do "Drogich Przyjaciół!" Pięć błękitnych gożdzików to wydawnictwo kolekcjonerskie o ograniczonym nakladzie z numeracją każdego egzemplarza.

I wszytko było by w porządku gdyby nie fakt... zgubienia paska! Tak, tak! Brakuje jednego paska w odcinku pt. "Pięć błękitnych gożdzików" Tak się składa, że jestem w posiadaniu skanu xera fotokopii oryginalnych pasków z "Wieczoru Wrocławia". Niestety, wśród nich także nie ma owego paska. W każdym bądź razie wszystkie kadry umieszczane w "Wieczorze Wrocławia" były numerowane. Numeracja znajdowała się w lewym dolnym rogu każdego kadru. Ponadto na każdym ostatnim kadrze widnieje sygnaturka Centralnej Agencji Fotograficznej. Brakujący pasek jest 18-stym z kolei w skład którego wchodzą kadry nr 52, 53 oraz 54 ("Wieczór Wrocławia", nr 26/1968).

I to by było na tyle. Jak na razie. Wraz z wydaniem 54 "kolorowego zeszytu", który de facto nie jest kolorowy, pojawiło się pole do popisu dla innych dociekliwych żbikologów.

Więcej informacji o kulisach wydania zeszytu możesz przeczytaś w dziale Listy.