Wstecz

Czy wiesz, że ...


W tym dziale znajdziesz różne, drobne ciekawostki związane z serią o kapitanie Żbiku. Nie jest to kolejne zestawienie, lecz zbiór luźno przedstawionych informacji, które z różnych powodów nie udało się umieścić w już istniejących działach.

W tworzeniu działu "Czy wiesz, że..." - i nie tylko tego - liczę na Ciebie. Może podczas czytania któregoś z zeszytów zauważyłeś coś interesującego? Jeśli uważasz, że coś takiego znalazłeś, to napisz do mnie. Może zamieszczę, to w tym dziale?

Czy wiesz, że ...

Czy wiesz, że Wesoły finał to druga i ostatnia część komiksowego hołdu złożonego dzielnemu kapitanowi? Tym razem w przedsięwzięciu wzięło udział 22 nowych rysowników. A wszystko to aż na 80 stronach!....

Czy wiesz, że Wydawnictwo MUZA SA 16 maja 2002 r. wznowi wydawanie zeszytów narysowanych przez Bogusława Polcha? Pierwszym wzowionym po 20 latach zeszytem będzie Złoty Mauritius? Jednocześnie będzie to pierwsze trzecie wydanie "kolorowego zeszytu".

Czy wiesz, że Nieformalne Stowarzyszenie Fanów Komiksu wydało kolejny zeszyt poświęcony Żbikowi? W komiksie tym będzie można znaleźć 18 historii, dla których inspiracją była postać kapitana Żbika. Zobacz więcej: "I co dalej kapitanie?".

Czy wiesz, że w zeszycie wydanym przez Nieformalne Stowarzyszenie Fanów Komiksu noszącym tytuł "Pięć błękitnych goździków" brakuje paska nr 18? Brakujące trzy kadry mają numery 52, 53 oraz 54. Już wkrótce może więcje nowych informacji!

Czy wiesz, że już ukazał się "zerowy Żbik", który nigdy nie był wydany w formie zeszytu? Nosi on tytuł "Pięć błękitnych goździków". W zeszcie znajdziesz dwie sprawy zamieszczone właśnie w "Wieczorze Wrocławia".

Czy wiesz, że przygody kapitana Żbika ukazywały się także w prasie? Dwie sprawy - każda składająca się z 30-tu trzykadrowych pasków - zostały zamieszczane w "Wieczorze Wrocławia" w 1968 roku. Zobacz.

Czy wiesz, że pomimo podpisu, Bogusław Polch nie jest autorem rysunków do drugiego wydania Salta śmierci? W związku z zaginięciem plansz zeszyt został przerysowany przez innego grafika.

Czy wiesz, że Bogusław Polch w zeszycie pt. Wąż z rubinowym oczkiem narysował popularną w Szczecinie w latach 70. restaurację "Kaskada"? Kilka lat później w pożarze "Kaskady" zginęli ludzi.

Czy wiesz, że w zeszycie Skoda TW 6163 na placu przed szkołą grupka chłopców czyta "kolorowy zeszyt" pt. Człowiek za burtą? Czytają sobie z przejęciem, a za ich placami przechodzi kapitan Żbik we własnej osobie.