Międzynarodowy Festiwal Komiksu
|
Międzynarodowy Festiwal Komiksu "KOMIKS 2001"
Informacja prasowa nr 1.
Już po raz dwunasty w Łódzkim Domu Kultury w dniach 5-7 października odbędzie się festiwal komiksu. Organizowana od 1991 roku impreza uważana jest za największe tego typu przedsięwzięcie nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki festiwalowi Łódź zyskała miano "stolicy polskiego komiksu". Co roku na dwa dni (tym razem na trzy, bo impreza rozpocznie się już w piątkowe popołudnie) zjeżdża do Łodzi kilka tysięcy miłośników historyjek obrazkowych, także goście zza granicy. I właśnie m.in. z tego ostatniego powodu od zeszłego roku impreza nosi nazwę Międzynarodowy Festiwal Komiksu.
Podobnie jak przed rokiem, gwiazdą festiwalu będzie mieszkający na stałe w Szwajcarii Grzegorz Rosiński, znany w całej Europie twórca postaci Thorgala i Sioban. Tym razem rysownik będzie promował w Łodzi swój najnowszy komiks zatytułowany "Western". Miłośnicy historyjek obrazkowych dostaną tez do rąk pierwszy tom pokolorowanego, kultowego już komiksu "Szninkiel", również autorstwa Rosińskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również Henryk Jerzy Chmielewski, autor serii "Tytus, Romek i A'Tomek" (w Internecie można śledzić 27. już księgę przygód sympatycznej trójki bohaterów) oraz Tadeusz Baranowski, twórca m.in. Orientmena. Nie zabraknie też przedstawicieli młodszych pokoleń rysowników. Autografy w swoich debiutanckich albumach składać będą m.in. Piotr Kowalski, Michał Śledziński, Jerzy Ozga, Dennis Wojda i Krzysztof Gawronkiewicz oraz Tomasz Tomaszewski.
Na program każdej, także tegorocznej imprezy, składają się: wystawy (otwarte dla zwiedzających przez miesiąc po zakończeniu festiwalu), dyskusje na temat polskiego komiksu, warsztaty komiksowe, prelekcje najwybitniejszych znawców tematu oraz projekcje filmów animowanych. W czasie festiwalu rozstrzygany jest ogłoszony wcześniej konkurs na krótką formę komiksową (co roku bierze w nim udział kilkudziesięciu rysowników). W tym roku zdobywca Grand Prix po raz pierwszy uhonorowany zostanie specjalną statuetką, zaprojektowaną dla potrzeb festiwalu. Ponadto po raz drugi przyznana zostanie nagroda im. Papcia Chmiela. W ubiegłym roku odlew głowy Tytusa wykonany z brązu kapituła nagrody przyznała Wojciechowi Birkowi.
Na każdy festiwal przyjeżdżają najlepsi rysownicy komiksów. Oprócz wspomnianych już Rosińskiego, Chmielewskiego i Baranowskiego Łódź odwiedzili też m.in. Bogusław Polch, Janusz Christa, Szarlota Pawel, Bohdan Butenko i Karel Saudek. W tym roku z fanami komiksu spotka się gość nietypowy: Stanisław Mikulski. Okazją do zaproszenia aktora do Łodzi jest wznowienie serii komiksowej z przygodami kapitana Klossa oraz wystawa oryginalnych plansz z tych komiksów.
Imprezie towarzyszą liczne dyskusje panelowe, spotkania z redakcjami branżowych pism, konkursy oraz "komiks session", czyli rysowanie na żywo. W tegorocznym programie przewidziano także nocne "komiks session", w czasie którego ma powstać kilkustronicowy komiks według scenariusza Rafała Skarżyckiego (znanego m.in. dzięki scenariuszom do "Jeża Jerzego" oraz "W pustyni i w puszczy").
W czasie festiwalu odbędzie się ponadto interdyscyplinarne sympozjum popularnonaukowe pod hasłem "Sztuka komiksu w perspektywie polskiej komiksologii". Wezmą w niej udział pracownicy kilku wyższych uczelni i placówek naukowych. Ich wykłady podzielono na bloki tematyczne: historia i specyfikacja komiksu polskiego; komiks w Polsce na tle kultury narodowej, współczesnej i masowej; komiks jako sztuka (komiks artystyczny wobec komercji i kiczu); problemy istoty komiksowego medium - komiks jako przekaz, tworzywo, narracja i temat; komiks jako kierunek realizacji marzeń (kontra media elektroniczne). Sympozjum poprowadzi komiksolog Krzysztof Skrzypczyk.
Olbrzymim powodzeniem cieszy się giełda komiksów i wydawnictw komiksowych, w której obok prywatnych kolekcjonerów udział biorą rynkowi potentaci i mali, niezależni wydawcy oraz dystrybutorzy. I ciągle ich przybywa, bo z roku na rok komiks w Polsce ma się coraz lepiej (ukazuje się coraz więcej albumów i nowych pism komiksowych, z których wiele ma premierę na łódzkiej imprezie). W tym roku do Łodzi przyjadą przedstawiciele France Edition, organizacji zajmującej się promocją frankońskiego komiksu za granicą. Szykują pokaźne stoisko z najnowszymi komiksami francuskimi.
Jedną z ciekawostek zaplanowaną przez wydawnictwo "Egmont" będzie pokaz gry karcianej opracowanej na podstawie komiksów Grzegorza Rosińskiego "Thorgal". To samo wydawnictwo będzie promować w czasie festiwalu długo oczekiwany w Polsce album z przygodami Hellboya oraz słynny komiks "Titetuf".
Od 1998 roku drugi (w tym roku trzeci) i zarazem ostatni dzień festiwalu upływa pod znakiem mangi, czyli japońskiej odmiany komiksu. W programie znalazły się m.in. prelekcje o historii i dniu dzisiejszym mangi, projekcje anime oraz rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu na komiks w stylu manga.
PS. Dziennikarskie akredytacje będzie można uzyskać na miejscu w Łodzi po okazaniu ważnej legitymacji prasowej.
Zapraszamy!
Kontakt z organizatorami:
Piotr Kasiński - rzecznik prasowy MFK "KOMIKS 2001" Łódzki Dom Kultury |