Wstecz

Rysownicy
Polch

 

Bogusław Polch

Ukończył liceum plastyczne. Pierwsze kroki stawiał w "Korespondencie Wszędobylskim" w 1958 roku publikując dwie krótkie formy fantastyczno-naukowe: "Wyprawa via kosmos" i "Słoneczny rejs Przygody". W latach 1970-73 narysował siedem części "Kapitana Żbika". Od 1977 roku jest członkiem ZAiKS-u. W tym samym roku rozpoczął współpracę z ECON i w latach 1978-82 opublikował w Niemczech serię osmiu albumów "Według Ericha von Danikena". Została ona przetłumaczona na 12 języków i osiągnęła łączny nakład ponad miliona egzemplarzy. W 1982 roku dla UNESCO narysował komiks "Rycerze fair-play". Także w 1982 roku powstał "Funky Koval". Został on uznany za najlepszy polski komiks. Do tej pory powstały trzy części przygód Kovala. Ostatnim dziełem rysownika jest sześć części "Wiedźmina", który został stworzony na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Prace spotkały się z ostrą krytyką ze strony środowiska komiksowego w Polsce.

Obecnie jest redaktorem magazynukomiksowego "Kron".

Komiksy Polcha charakteryzuja się dopracowaniem rysunków do ostatniego szczegółu, elegancką kreską, dynamiką ujęć i przejrzystą kompozycją strony. Rysownik stworzył w sumie ponad tysiąc plansz komiksu. W Polsce wydał 25 albumów o łącznym nakładzie około pięciu milionów egzemplarzy.

Oto co o Bogusławie Polchu mówi inny "wielki" polskiego komiksu - Janusza Christa: "A Polch... O, ten jest zupełnie niesamowity. Kiedyś pokazywał mi stronę swojego "Funky Kovala". Był na niej rysunek bohatera trzymającego w ręce monetę. Na tym dolarze były umieszczone wszystkie napisy, jak na prawdziwym. Musiał to chyba pod lupą robić. Zapytałem go, po co to, przecież w druku tego zupełnie nie będzie widać. Odpowiedział: "No jasne! Lecz ja wiem, że to tam jest."

Zobacz także postać Żbika rysowaną przez Polcha na tle pozostałych rysowników ("Ewolucję postaci").

Powrót